sobota 20. prosince 2014

JT65 a report -26dB

Dneska se mi podařilo spojení s VK7TR na 10 MHz provozem JT65 s využitím programu WSJT-X. Co mě překvapilo byl můj report -26dB. Takový report jsem zatím ještě nikdy nedostal. Většinou se dostávám nejníže na -20 dB.

pondělí 15. září 2014

ADTRX-9 QRP SDR CW/SSB/AM/FM/DIGI Dual Band Transceiver (80/40m) - část 1

Před pár týdny jsem si objednal stavebnici SDR transcieveru ADTRX-9 od Aliva kits na 3.5 a 7 MHz. Návrh má na svědomí  Tasa YU1LM od kterého jsem již stavěl DR2B přjímač. Ten jsem vyráběl sám, protože se jako kit neprodával a dost mě překvapil výsledky. ADTRX-9 jsem jako kit koupil hlavně z časových důvodů. Kit obsahuje vše nezbytné včetně krabičky (dá se zakoupit i bez krabičky) a profesionálně vyrobeného PCB. Samozřejmostí je nepájivá maska a popisky na straně součástek. Cena si myslím odpovídá kvalitě a skutečnosti, že se jedná o kompletní kit. Poté co mi přišel kit domů jsem náhodou zjistil, že se před pár měsíci rozjel projekt na stavbu tohoto SDR transcieveru v Čechách. V odkazech je link na stránky OK1CJB, kde se dají desky objednat a součástky si musí každý sehnat sám. Tato varianta vyjde levněji, ale je bez krabičky a je nutné sehnat součástky.

úterý 26. srpna 2014

4 elentová anténa na 50MHz od OK5IM

V Holicích jsem neodolal a zakoupil delší dobu zvažovanou anténu na 50MHz od OK5IM. Vybral jsem si 4 elementovou verzi. Anténa je ve složeném stavu docela dobře transportovatelná a v kombíku se odveze bez větších problémů. Napájecí část je již sestavená a jen se přišroubuje k ráhnu, které má jednu klemu na přichycení ke stožáru. Jednotlivé elementy jsou označené R, 1 a 2. Sestavení je jednoduché - na kraj dáme nejdelší element (značen R) a pak postupujeme postupně s kratšími elementy až na konec. Vše nutné k sestavení je součástí balení. Jednotlivé elementy se přichycují pomocí plastových výlisků. 

úterý 29. července 2014

Paperduino Tiny - klon Arduina na papírové desce

Nedávno jsem si na Internetu všiml zajímavého projektu Paperduino. Jde o ARDUINO kompatibilní desku, která místo PCB využívá papírovou šablonu, kde jsou spoje pomocí drátků. Samozřejmě nejde o zcela kompatibilní desku s ARDUINO, ale programuje se pomocí stejného IDE a má přeloženou část knihoven. 

pátek 18. července 2014

Zemnící systém - část 1 (QSO s K1JT)

Mám rozepsaný článek na téma úprav skvělé antény Compact 80/40/30 ok1ufc - zemnící systém. Ale náhoda tomu chtěla, že původní rozepsaný článek zůstane jako část 2 a v části 1 zveřejním dnešní událost. V rychlosti shrnu dnešní příhodu a podrobnosti budou následovat později v části 2. Dnešek je pro mě významný, protože jsem udělal QSO s K1JT. 

sobota 12. července 2014

Jednoduchý ICOM CI-V interface pro IC 746

Při vysílání na digi módech jsem se postupně dostal do stavu, že potřebuji z programů ovládat radiostanici. Jednak jde o vyšší pohodlí a pak i možnost používat nový ROS FHSS mód. Nejprve jsem prošel pár schémat na internetu, ale pak jsem si uvědomil, že všechny vyhází z převodníku ze sériového portu na TTL. Protože už v počítači sériový port nemám, konstrukce se velmi zjednodušila. Stačil USB/TTL převodník za 57 Kč koupený přes eBay a jeden 3.5" mono jack včetně stíněného kabelu.

úterý 10. června 2014

WSJT-X software pro JT65 a J9

Před čtrnácti dny jsem přešel při vysílání módem JT65 k programu WSJT-X a zároveň jsem začal zkoušet nový digi mód J9. WSJT-X ve verzi v1.3, r3673 umí pracovat současně s JT65 a J9 nebo pak v dedikovaném módu buď JT65 či J9. Ačkoliv používám počítač s Atom procesorem, tento software mi dekóduje mnohem více stanic než dříve používaný program JT65. Mezi hlavní výhody J9 patří malá šířka pásma, vyšší sensitivita a větší rozsah pro reporty (S/N) v dB.

pondělí 12. května 2014

Jak mě uchvátil ROS a stal se ze mě člen ERC#1448

Při experimentování s novými digi módy (rozměj to co zatím nepoužívám) se mi stala zvláštní věc. Chtěl jsem vyzkoušet ROS, protože na dxwatch.com se občas objeví záznam o stanici používající ROS mód. Trochu jsem googlil a už se stahoval instalační program.


pondělí 17. března 2014

Vertikální anténa COMPACT 80/40/30 ok1ufc pro pásma 80, 40 a 30 metrů

Na prvním místě musím poděkovat Mírovi (OK1UFC) za darování tohoto protypu. Prototyp je 7 metrů dlouhý (nové verze budou již složeny ze dvou 3.5m dlouhých kusů). Vertikál se připevňuje k nosnému sloupku pomocí dvou šroubů přes izolátory. Ve spodní části je konektor SO239 na připojení koaxiálního kabelu a na vrchu jsou ladící indukčnosti a kapacity (vše nastavené z výroby). Následující foto ukazuje vertkál na autě, Hi. Převoz na vzdálenost 150 km naštěstí proběhl bez věších problémů.

neděle 16. února 2014

DIGI interface pro ICOM 746

Rozhraních pro DIGI provoz je pro ICOM 746 publikováno poměrně dost. Většinou se využívají oddělovací transformátory a pro klíčování optoprvek nebo relé. Některá minimalistická zapojení se však obejdou bez oddělovacích transformátorů. Já preferuji oddělení vstupů mezi zařízeními.

úterý 21. ledna 2014

Modelování antén na MAC OS X s programem NEC2

Numerical Electromagnetics Code (NEC) je populární program pro modelování antén. Autoři Gerald J. Burke a Andrew J. Poggio napsali původní program ve FORTRANu v roce 1970s. Na MAC OS X existuje portace od W7AY, která se jmenuje cocoaNEC 2.0. Ke stažení je dostupný dmg soubor,  příklady a zdrojové kódy.

úterý 14. ledna 2014

Čítač LCD MINI VERZE 2


Po delší době jsem se dostal k sestavení další stavebnice zakoupené v Holicích. Jedná se o univerzální čítač 1300 MHz - LCD MINI verze 2. Moje verze je osazená děličkou SAB6456 a měří tedy frekvenci v rozsahu 9-1300MHz. Využít ho chci primárně při měření frekvence a pak hlavně u přijímačů (BITX20, 40m přijímač s PTO).