pondělí 12. května 2014

Jak mě uchvátil ROS a stal se ze mě člen ERC#1448

Při experimentování s novými digi módy (rozměj to co zatím nepoužívám) se mi stala zvláštní věc. Chtěl jsem vyzkoušet ROS, protože na dxwatch.com se občas objeví záznam o stanici používající ROS mód. Trochu jsem googlil a už se stahoval instalační program.


Po instalaci jsem ani pořádně nezkoumal nastavení (natož ovládání či úpravu maker) a po nakonfigurování volací značky, zvukové karty a portu pro PTT jsem pokusně zavolal výzvu. Program zaklíčoval a začal vysílat výzvu. A pak se to stalo. K mému údivu mi odpověděla stanice EA5RKE (ERC 001). No udělat první spojení s členem ERC číslo 001 bylo překvapující. Spojení jsem sice chaoticky dokončil, protože jsem neměl vyzkoušené ovládání a logiku spojení na ROS, ale naštěstí vše dobře dopadlo jak naznačuje fotka ROS QSO z mobilu a eQSL. 





Když už jsem se stal schopným provozovat ROS mód, rozhodl jsem se, že požádám o členství v ERC klubu. Poslal jsem žádost a čekal na vyřízení. Následující den jsem navazoval jedno ROS QSO za druhým a pak se stala další zajímavá věc. Při spojení s EA5HJY mi Manolo napsal, že má u sebe moji žádost a do pár dnů mám očekávat certifikát o členství. Tím bylo rozhodnuto, že ROS se nadobro usídlí v mém portfóliu digi módů (navzdory tomu, že provoz je docela slabý ve srovnání s BPSK). Zatím nejvzdálenější QSO mám s JI4POR, kdy jsem vysílal na 15W.



Pro ty kteří si chtějí ROS vyzkoušet přikládám mini popis nastavení a pár postřehů. Instalační program se dá stáhnout z adresy ROS v7.2.6 Weak signals Radio Chat. Po instalaci je nutné nakonfigurovat minimálně volací značku, zvukovou kartu a port na PTT.



Ovládání programu je docela jednoduché. Vše se děje pomocí tlačítek a textového pole. Texty jednotlivých tlačítek jsou přednastavené a je možné je změnit. Stejně tak je možné texty řetězit tak, že například zmáčkneme tlačítko ME a pak S/N nebo v textovém poli text upravovat. Po stisku červeného tlačítka PTT dojde k vysílání. Většinou stačí po stisku PTT rovnou znovu stisknou tlačítko  PTT (které se nyní změní na STOP) na ukončení vysílání, protože to se provede až odvysílání textu a člověk nemusí sledovat co se už odvysílalo a pak mačkat tlačítko STOP (po stisku STOP se tlačítko změní na Wait). Tady bych čekal, že se to udělá samo, prostě bych zmáčknul PTT a pak by se samo odklíčovalo po odeslání textu. Pokud přijímáme text a nemůžeme vysílat, změní se tlačítko PTT na obrázek nůžek, což signalizuje nemožnost vysílání v tomto časovém okamžiku. Jakou navolit frekvenci zjistíme v lištovém menu Frequencies. ROS většinou využívá na daném pásmu více frekvencí a po výběru jedné frekvence vidíme vpravo nahoře i zbývající frekvence na daném pásmu.

Posuvná tlačítka většinou využijeme dvě. Baud nastavuje rychlost a co je příjemné je, že program automaticky dekóduje všechny rychlosti, takže můžeme vysílat s nastavením 8 a přijímat 16 - podle rychlosti se liší barva textu při dekódování. Druhé posuvné tlačítko Decode umožňuje omezit výpis jen na stanici s kterou právě děláme QSO. Pokud máme pomalý počítač stačí vypnout pomocí pomocí posuvného tlačítka WFall vodopád.

Zajímavou funkcionalitu nabízí program pokud je počítač připojen na internet. Zobrazuje totiž informace od jiných uživatelů (na jakém pásmu kdo volá výzvu apod.) a umožňuje si nechat poslat report, který přijala jiná stanice.

To je tak asi ve stručnosti to nejdůležitější. Jo a pak vzhledem k řídkosti provozu mám zatím po týdnu zkoušení oblíbenou frekvenci 14.103, kde jsem udělal nejvíce ROS QSO. Přeji příjemné zkoušení.

Žádné komentáře:

Okomentovat