čtvrtek 19. září 2013

Postřehy k ručce Baofeng UV-3R MARK II



Neodolal jsem a před pár týdny jsem si z Číny nechal poslat tuto ručku. Nebudu zdržovat popisy, kterých je na webu ohromná spousta, ale uvedu jen některé postřehy, které mě překvapily. Na konci článku je pár odkazů na zajímavé stránky týkající se modelu Baofeng UV-3R.

Jednoznačně největším kladem tohoto zařízení je poměr cena/výkon. Ručku jsem zakoupil na ebay za cenu 38 USD. Za tuto cenu samozřejmě nemůžeme očekávat výkon jako mají profesionální stanice, ale ty zase stojí několik set dolarů.



Základní parametry

Frekvenční rozsah: 136-174 / 400-470MHz
Dual-Band Display, Dual-Standby
Výstupní výkon: 2 Watty (při nastavení LOW je výkon 1Watt)
99 paměťových míst + 15 pro FM rádio
50 CTCSS a 104 CDCSS kódů
Vestavěná VOX funkce
1750Hz tón
FM Rádio (87.0MHz-108.0MHz) - mono
LED baterka
Ladící kroky: 5/6.25/12.5/25KHz
Monitorování obou pásem (automaticky se přepíná mezi pásmy stále dola)
Baterie 3.7V 1500mAh


Na začátek dám jedno velké upozornění. Ručka má rozsahy pokrývající radioamatérská a i další pásma na kterých se bez příslušné koncese nesmí vysílat.

Asi nevíce zmatené je samotné značení jednotlivých modelů (týká se i dalších řad UV-5R apod.). Kromě mírně rozdílného vzhledu je v podstatě hlavní rozdíl v konektorech pro programování, baterii a anténním konektoru. Původní modely (UV-3R a UV-3R Mark II) mají čtyřpólový 3,5 JACK konektor pro programování a anténní konektor typu SMA male. Baterie je standardní NP60 (značení Casio NP30) a je uložena pod zadním sundavacím krytem. Oproti tomu novější model UV-3R+ má již anténní konektor SMA female a programování se provádí pomocí konektoru se dvěma kolíky - stejný používá Kenwood nebo Woxoun. Model UV-3R+ již má také jinou baterii, která tvoří zadní část ručky a dobíjí se ve stojánku, kam se vloží celá ručka. Tento popis platí na modely s dual band displejem. První model měl menší displej ukazující pouze jedno pásmo.

Menu je poměrně jednoduché a obsahuje 19 položek, což ocení hlavně začínající uživatelé. Trochu jsem měl obavy z malého počtu tlačítek (celkem 7), ale ovládání je řešeno docela intuitivně a i s takto malým počtem tlačítek se dá po menším zacvičení (zapamatování pár kombinací kláves pro programování apod.) pohodlně pracovat. Manuál je hodně stručný, ale většina věcí je zřejmá z popisu. Manuál obsahuje i popis aktivace tónu 1750 Hz - aktivace se provede  stiskem PTT + VOL/MONI na 1s. Dále manuál nepopisuje význam způsobu skenování (menu 16 SCANM), kde jsou na výběr dvě možnosti:

CO - Carrier Operation - skenování se zastaví na kanálu s aktivním signálem a setrvá zde, dokud aktivní signál nezmizí a pak pokračuje dále.

TO - Time Operation - skenování se zastaví pokud na daném kanálu narazí na aktivní signál. Počká předefinovanou dobu a pokračuje dále ve skenování.

Zajímavou funkcí je LED baterka, která se dá zapnout i při vypnuté vysílačce. Na základní přisvícení v noci šikovná věcička. Při nastavování frekvence je možné pomocí tlačítka F/A aktivovat změnu v Mhz a po opětovném stisku se aktivuje změna v řádech Hz dle nastaveného kroku. Bohužel takto nelze postupovat při ladění rádia, takže se musíme doslova protočit voličem z 87 Mhz na požadovanou frekvenci po 100 kHz krocích. Při zapnutí se na displeji na chvilku zobrazí velmi užitečný údaj o stavu nabití baterie ve voltech. Podle něj se dá řídit, kdy dobíjet baterii, protože ručka pracuje na 3.2 V a pokud se přiblížíme k této hranici, je nutné dobít baterii. Tento údaj je mnohem užitečnější než zobrazování stavu baterie pomocí tří čárek na displeji. Samotná výdrž na baterii je velmi dobrá. Co se týče programování je možné využít volně dostupný program od výrobce nebo open source program Chirp jenž je dostupný pro Windows, Linux a MAC OS X. 

Překvapivě docela solidně se ručka chovala při připojení na velkou základnovou anténu. Dařilo se navázat spojení přes převaděč vzdálený 20 km. Vzhledem ke konstrukci lze očekávat zahlcování při příjmu silných signálů, ale to závisí na konkrétní situaci. Takže se nám může stát, že bude ručka lépe fungovat na malou anténu než na velkou. Hodnoty výkonu při měření odpovídaly specifikaci výrobce. Citlivost je taky dobrá a často je možné zachytit signály, které nejsou slyšet na dražších stanicích. Nutno ale upozornit, že ty dražší zase zachycují jistou minimální úroveň. Baofeng toho chytne docela hodně, ale taky u slabších signálů dost často najednou ohluchne. Velkou výhodou je dostupnost různých modifikací HW a SW, kdy můžeme upravit rozsah přijímaných frekvencí, měnit podsvětlení displeje nebo nahrát nový firmware (zatím v beta verzi).

Nyní se podívám na to, co mi vadí. Asi nejvíc mi vadí nemožnost pojmenování paměťových míst. Určitě by se hodilo alespoň nějakým způsobem přidat zkratky k pamě'tovým pozicím. Nastavení SQL taky není až tak dobře vyřešeno. Občas se při poslechu rádia stane, že stanice přeskočí na naladěný kmitočet, kde je třeba interference. Na fórech se často zmiňuje úprava hlasitosti, ale s tím nemám až takový problém (UV-3R Mark II). Tlačítka fungují docela dobře, jen občas je nutné tlačítko více stisknout. Myslím si, že po delším užívání se odře popis tlačítek, ale za tu dobu už si bude člověk pamatovat, co se pod daným tlačítkem skrývá za funkci :-). U nastavení výkonu na LOW by se hodila místo 1 wattu spíše hodnota 0.5 wattu.  Ručka také nemá DTMF takže můžeme zapomenout na připojení přes echolink. Taky se mi nepodařilo přijít na způsob jak zjistit verzi FW.


Odkazy na zajímavé weby/ články o Baofeng UV-3R
Číňani se činí.....
Brick O'Lore - Baofeng UV-3R Mark II
Hacking the UV3R
Hacking UV-3R a vývoj TRX1846
www.UV3R.com
Schema Baofeng UV-3R
Baoefeng UV-3R manuál
Baofeng UV-3R 220 MHz Soft Mod

Žádné komentáře:

Okomentovat